Martínkovice jsou asi 5km dlouhou, dříve převážně zemedělskou vesnicí, sahající až k úpatí Broumovských stěn. Byla vysazena v r.1255 broumovským opatem Martinem I. z české osady Březnice jako Mertensdorf, později Märzdorf a nakonec Martínkovice. Na vrchu proti kostelu zv. ještě v nedávné době "Turmwiese" stála od začátku 14.století do dnešní doby nedochovaná kamenná věž, postavená opatem Bavorem z Nečtin. Nejpozději ve stejné době byl ve vsi vybudován kostel, v r.1384 farní. V r.1650 byla k lodi přistavěna věž, která byla při stavbě nové svatyně, zasvěcené sv. Jiří a Martinu, ponechána. Ta vznikla v letech 1692-98 z příkazu opata Tomáše Sartoria, za stavitele je označován M.Allio (podle jeho plánů byla koncem 17.století vystavěna i přilehlá barokní fara, na níž často pobýval historik V.V.Tomek). Obec je na památky skutečně bohatá, kromě již zmíněných musíme připomenout barokní most přes Stěnavu, dvě křížové cesty z 19.století, několik kvalitních soch (mariánský sloup z doby kolem r.1700, sochy Ukřižování z r.1775 a z doby kolem r.1800, Immaculata ze stejné doby, socha sv.Jana Nepomuckého z r.1803 a sousoší Krista na Olivetské hoře z poloviny 19.století). Za obcí stojí ještě kaple sv.Anny z r.1798.
V minulosti se na katastru Martínkovic lámal pískovec, několik dolů dodávalo stavební písek a do r.1914 tu byla provozována i cihlářská pec.
Z významnějších sfragistických dokladů známe pouze pečeť martínkovického farního úřadu, v jehož pečetním poli je sv.Jiří z koně kopím zabíjející draka, opis majuskulou ECCLESIAE.....GIVS.PATRONES. Typář byl vyhotoven patrně v 18.století, studovaný otisk pochází z r.1829 (ANM Praha, Eichlerova sbírka - kart.23 - panství Broumov). Symboliku sv.Jiří najdeme i v návrzích martínkovického znaku (svatojiřský červený heroldský kříž). Ústřední figurou zde uplatněnou je ovšem věž s cimbuřím, symbolizující dnes již neexistující gotickou kamennou stavbu, stávající naproti kostela. Motiv šípu byl převzat z rodového erbu opata Bavora z Nečtin, zatímco meč patří sv.Martinovi. Opatská berla ve variantním návrhu připomíná v obecné rovině dlouhodobou příslušnost obce k broumovskému klášternímu panství. K předkládaným návrhům znaku byl vyhotoven společný zjednodušený návrh praporu obce, navržený tak, aby vyhovoval požadavkům podvýboru pro heraldiku PS parlamentu ČR.
Miroslav J.V.Pavlů
heraldik
Dnes je 15.9.2024
Svátek má Jolana
Návštěvnost:
ONLINE:1
DNES:221
TÝDEN:4658
CELKEM:712349